II Liceum Ogólnokształcące
w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu

ARCHIWUM POSTÓW

PLAN LEKCJI

Plan lekcji obowiązujący od 2 września 2014 r.

Inauguracja roku szkolnego

Wszystkich uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu zapraszamy serdecznie na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015, które odbędzie się 1 września 2014 r. w auli naszej szkoły o godzinie 9.00.

 

Lista Podręczników W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Prosimy rodziców i uczniów klas I o wstrzymanie się z zakupem podręczników przed pierwszym spotkaniem z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Na początku września będzie możliwość odkupienia używanych podręczników od uczniów starszych klas.

 

 

LISTA PODRĘCZNIKÓW

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się wg następującego harmonogramu:

8.30 - w auli II LO akademia podsumowująca rok szkolny przygotowana przez klasę Ib pod opieką p. Agnieszki Gurnacz, następnie rozdanie świadectw z salach.

 

10.00 - uroczyste wręczenie świadectw z wyróżnieniem i podsumowanie termomodernizacji szkoły. W uroczystości uczestniczą delegacje wszystkich klas.

 

Wizyta Studentów z Bowling Green State University

 13 czerwca 2014 r. w naszej szkole gościli nauczyciele i studenci z Bowling Green State University. To przyszli nauczyciele biorący udział w letnim kursie organizowanym przez Stowarzyszenie "Ekspedycja w głąb kultury". Założone w II LO przez absolwenta i byłego nauczyciela naszej szkoły, a obecnie pracownika Instytutu Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego pana dr hab. Grzegorza Mazurkiewicza. Studenci i nauczyciele przyjechali do Polski, aby doświadczyć tego jaki jest efekt wyjścia z klasy, zaangażowania w badania i żywy dialog. Podczas spotkania z naszymi uczniami nauczycielami rozmawiali między innymi o stereotypach funkcjonujących w obu społeczeństwach, o tym jak polska młodzież spędza wolny czas i czy jest szczęśliwa w szkole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka w ŚCChS

Już po raz kolejny uczniowie II LO brali udział w organizacji Dnia Dziecka dla małych pacjentów czekających na przeszczep w Śląskim Centrum Chorób Serca.

 

 

 

 

 

 

II ELEKTRO-PIKNIK

31 maja 2014 r. na boisku szkolnym odbył się II Elektro-piknik. Przez całą imprezę mieszkańcy miasta mogli oddać elektroodpady i jednocześnie spędzić rodzinnie sobotnie popołudnie. Program obejmował pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, występ Zespołu Fitness- dance, aerobik, zajęcia plastyczne prowadzone przez młodzież gimnazjalną oraz zajęcia dla najmłodszych przygotowane przez animatorki. Uczestnicy mogli również spróbować zdrowych przekąsek przygotowanych przez naszą młodzież.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć autorstwa Patryka Gałązki.

 

SZKOŁA W RUCHU

II Liceum Ogólnokształcące otrzymało tytuł "Szkoły w Ruchu" w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowanej w związku z Rokiem Szkoły w Ruchu (2013/2014). Zapraszamy do zapoznania się z ogólnopolską mapą szkół w ruchu.

 

EUROPA NAS URZEKŁA

Podczas pikniku rodzinnego z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej została zaprezentowana fotorelacja uczestników projektu LIVE - LIVING EUROPE realizowanego w naszej szkole w ramach projektu COMENIUS - Uczenie się przez całe życie - wielostronne projekty partnerskie szkół pt. EUROPA NAS URZEKŁA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Miejsce w Mistrzostwach w Aerobiku

 I miejsce w XII MISTRZOSTWACH W AEROBIKU GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH MIASTA ZABRZE "DANCE-AEROBIK" 2014 zdobył ZESPÓŁ FITNESS II LO w składzie: Szczurek Anna (2b), Nieć Małgorzata (2b), Lipińska Agnieszka (2b), Ulidowska Wiktoria (1a), Kaleta Joanna (1c) i  Miodek Patrycja (1c).

GRATULUJEMY SUKCESU!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

REKRUTACJA

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2014/2015 >> tutaj

 

NOWY PLAN LEKCJI

Od 28 kwietnia 2014 r. będzie obowiązywał nowy plan lekcji, z którym można się zapoznać >>tutaj

 

 

"CZEKANIE"

Szkolny teatr „Bez nazwy” weźmie udział w Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. 7 kwietnia 2014 r. wystawi w Miejskim Ośrodku Kultury „Czekanie” - spektakl inspirowany sztuką Samuela Becketta pt. „Czekanie na Godota”. W spektaklu występują: Julia, Krysia, Sonia i Tosia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!!!

 

Jubileusz 35-Lecia II LO W Programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO

     II Liceum Ogólnokształcące to jedyna w Zabrzu Szkoła Stowarzyszona UNESCO. Realizuje projekty związane z prawami człowieka, edukacją globalną, zrównoważonym rozwojem i edukacją międzykulturową. W 1978 r. II LO przystąpiło do programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO z inicjatywy anglisty p. Czesława Kargola. W roku szkolnym 2013/2014 nasza placówka obchodzi uroczysty jubileusz 35 -lecia udziału w projekcie. 

 

 

     28 marca 2014 r. w odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestniczył koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO p. Maria Melina-Brzozowska, wiceprezydent miasta p. Krzysztof Lewandowski (absolwent II LO), władze oświatowe miasta, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiciele     zśląskich Szkół Stowarzyszonych oraz uczniowie.

 

 

     Podczas uroczystości zaprezentowano działalność szkoły w projekcie. Na uczestników czekał także występ artystyczny w auli, warsztaty dramowe "Każdy jest inny, wszyscy są równi" i wycieczka do Kopalni Guido, współorganizatora imprezy.

 

     Jubileusz otrzymał patronat honorowy prezydenta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. Szkolni koordynatorzy UNESCO - Teresa Kasza, Zuzanna Gorawska i Danuta Myl - składają podziękowania całej społeczności szkolnej za pomoc w organizacji i wspaniały udział w obchodach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

11 marca 2014r. odbył się finał V Konkursu Wiedzy o Języku Polskim Czy znasz swój język ojczysty?

W zmaganiach zorganizowanych przez nauczycieli polonistów II Liceum Ogólnokształcącego wzięło udział 30 uczestników. Finaliści rozwiązywali test, prezentowali wypowiedzi ustne i odpowiadali na pytania z zakresu nauki o języku. Spośród nich wyłoniono najlepszych:

1. miejsce – Magda Holewa, ZSO nr 10

2. miejsce – Magdalena Archacka, ZSO nr 10

3. miejsce – Adam Rachfalski, Liceum Katolickie

4. miejsce – Paulina Patyk, Gimnazjum Katolickie

5. miejsce – Anna Dmoch, Gimnazjum nr 17

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Organizatorzy

MAraton Matematyczny

W auli II Liceum Ogólnokształcącego dnia 29 marca 2014 roku odbędzie się czwarty etap tegorocznego Maratonu Matematycznego - imprezy odbywającej się cyklicznie, która z założenia ma na celu popularyzowanie matematyki, jak i wspieranie uczniów w żmudnych, ale również satysfakcjonujących przygotowaniach do egzaminu maturalnego. Dlatego wśród uczestników będzie można spotkać zarówno pasjonatów równań , nierówności i geometrii jak i tych mniej zakochanych w ciągach, rachunku prawdopodobieństwa, logarytmach i .... .

Start 9.00

Meta 17.00

Dla wytrwałych - nagroda. O godzinie 17.00 zagra zespół MEINUSCH PROJECT

W grupie łatwiej się uczyć! Taki maraton to dodatkowa mobilizacja!

Serdecznie zapraszamy! 

 

35-lecie działalności II LO w projekcie Szkół Stowarzyszonych UNESCO

28 marca 2014 r. o godzinie 10:00 odbędzie się uroczystość  "35-lecia działalności II LO w projekcie Szkół Stowarzyszonych UNESCO" z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej. W imprezie uczestniczyć będzie Koordynator projektu z Polskiego Komitetu ds. UNESCO z Warszawy oraz zaproszone szkoły Stowarzyszone z województwa śląskiego.

Uroczystość organizowana jest pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. 

Współorganizatorem imprezy jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”.

 

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

Zapraszamy nauczycieli i uczniów zabrzańskich szkół do udziału  w piątej edycji Konkursu Wiedzy o Języku Polskim poświęconego sprawdzeniu umiejętności posługiwania się językiem polskim i stosowania kryteriów poprawności językowej. Celem zmagań uczestników jest wykazanie się opanowaniem warsztatu językowego, szczególnie w zakresie synonimii leksykalnej i składniowej, frazeologii oraz ortografii i interpunkcji. Więcej szczegółów oraz aktualny regulamin znajdą Państwo >>>tutaj

 

NAUKA DROGĄ DO SUKCESU NA ŚLĄSKU

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły – Paweł Oczadly (klasa Ia) otrzymał stypendium w ramach projektu Nauka drogą do sukcesu na Śląsku – V edycja realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Zespół naszej szkoły w składzie:
Paweł Oczadly - I A
Natalia Łopata - II A
Marek Bonk - III C
zakwalifikował się do finału Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego "M@tando".
Gratulujemy naszym M@tematykom ogromnej wiedzy matematycznej i umiejętności korzystania z platform e-learningowych.

Finał konkursu odbędzie się 14 marca 2014.

 

 

 

 

 

 

COMENIUSA DALSZE LOSY

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z V wizyty studyjnej w ramach programu COMENIUS L!VE – Living Europe” >> tutaj

 

WIECZÓR Z KULTURĄ

28 lutego 2014 r. odbyła się w naszej szkole druga edycja "Wieczoru z Kulturą". Tegoroczna impreza nosiła tytuł: "Humor w sztuce". Spotkali się przedstawiciele władz miasta, wybitni absolwenci naszego liceum, obecni uczniowie II LO i Gimnazjum nr 2, ich rodzice oraz nauczyciele. Gości przedstawiła i powitała polonistka Agnieszka Gurnacz, wystąpiła też pani dyrektor Lilianna Winter. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładów i prezentacji: "Śmiech w sztuce średniowiecza" prof. AJD w Częstochowie dr hab. Adama Regiewicza, "Humor staropolski" prof. UŚ dr hab. Artura Rejtera, prezentację dot. zmian w architekturze okolic II LO w Zabrzu pt.: "DEWOG -Oberschlesische Moderne?" dr Tomasza Wagnera oraz "Neo-punkowa art. rebelia, czyli jak YuoTube z komputera osobistego uczynił prywatną galerię sztuki" dr Michała Minora. Po przerwie młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach: fotograficznym prowadzonym przez Pawła Janickiego, rysunkowym pod opieką autora rysunków satyrycznych Macieja Trzepałki albo teatralnym, które przygotowany został przez animatorki kultury Magdalenę Mendrek i Martę Polko. Następnie nasi utalentowani absolwenci i uczniowie zaprosili nas na koncert utworów muzycznych i piosenek kabaretowych. Na koniec przypomnieliśmy sobie kultową komedię "Seksmisja". Zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie znajdą Państwo relację fotograficzną z tego wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy

na Wieczór z Kulturą,

który odbędzie się 28 lutego 2014r.

w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu.

Motyw przewodni spotkania: Humor w sztuce

W programie:

18.00-20.00 – wykłady Absolwentów

20.00-21.30 – warsztaty

21.30-22.00 – koncert

22.15-24.00 - emisja filmu

 

II Espartakiada

Za nami Druga Ogólnopolska E-Spartakiada Dzieci i Młodzieży (edycja zimowa-piłkarska) pod patronatem Narodowego Programu Rozwoju Sportu POLSKI SPORT 2024 .

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy!

W E-Spartakiadzie udział wzięło 2848 uczniów z całego kraju. Zapisanych zostało 4460 wyników.

Naszą szkołę (jedyną z Zabrza!!!) reprezentowało 8 uczniów w czterech dyscyplinach: piłka koszykowa, piłka siatkowa, piłka ręczna oraz piłka nożna.

1.      Durma Magdalena III C – piłka koszykowa

2.      Szołtysek Agata III E – piłka koszykowa oraz piłka ręczna

3.      Maciuga Patrycja III C – piłka koszykowa

4.      Gabryelska Dagmara III C – piłka siatkowa

5.      Mucha Joanna I C – piłka siatkowa

6.      Pochopień Agnieszka III D – piłka ręczna

7.      Olichwer Kinga II B – piłka ręczna

8.      Pawłowski Krystian III D – piłka nożna oraz piłka koszykowa

 

PodsumowaNIE i sEMESTRU

Serdecznie zapraszamy rodziców na podsumowanie I semestru, które rozpocznie się uroczystym koncertem noworocznym. 14 stycznia 2014 r. w auli II LO o godz. 17.00 wystąpią uczniowie II LO oraz Gimnazjum nr 2. Po koncercie będą miały miejsce spotkania rodziców z wychowawcami klas. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

MARATON MATEMATYCZNY

Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami, w związku z tym w sobotę 11 stycznia 2014 r. w godzinach 9-17 będzie miał miejsce kolejny Maraton Matematyczny. Ta cykliczna impreza organizowana przez nauczycieli matematyki naszego LO cieszy się zawsze dużą popularnością szczególnie wśród maturzystów. Również tym razem liczymy na dużą frekwencję i zapraszamy serdecznie.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia,
chwili wytchnienia od codziennych trosk
oraz spełnienia marzeń i sukcesów
w nadchodzącym Nowym Roku

życzą

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne II LO

Świąteczne czytanie bajek w SP 7

W poniedziałek 16 grudnia 2013 r. uczniowie z klasy 2a (Ania, Natalia, Wiktoria, Patrycja i Olaf) umilali czas uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 podczas "Świątecznego czytania bajek" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Młodzież przygotowała bajki o tym „Jak Kubuś Puchatek świętował Gwiazdkę” i „Kopciuszka”. Młodsi koledzy uważnie słuchali bajek i chętnie odpowiadali na pytania z treści. Otrzymaliśmy zaproszenie na kolejne akcje głośnego czytania.

 

 

 

 

 

WYWIADÓWKA

10 grudnia 2013 r. zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie z wychowawcami. Przed wywiadówką zapraszamy Państwa na spotkanie w auli w ramach programu "Mam Haka Na Raka" o godz. 16.45. Podczas spotkania pani Urszula Szczurek przybliży Państwu zagadnienia związane z nowotworami wywodzącymi się z układu chłonnego (chłoniaki).  Następnie o 17.15 odbędzie się w auli spotkanie rodziców klas III z dyrekcją w sprawie egzaminu maturalnego, a rodziców klas I i II z wychowawcami w salach.

 

COMENIUS

W dniach 16-20 października 2013 r. w ramach projektu Comenius nasza szkoła gościła 35 oraz 12 nauczycieli z Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Węgier oraz Włoch. Szczegółowe sprawozdanie z tej wizyty autorstwa pani Beaty Dziembały (koordynatora projektu w naszej szkole) znajdziecie >>tutaj

 

KONKURS WIEDZY O ZABRZU

Dnia 20 listopada 2013 r. w auli II LO odbył się finał organizowanego przez naszą szkołę Konkursu Wiedzy o Zabrzu. W konkursie wzięli udział przedstawiciele jedenastu gimnazjów i siedmiu szkół ponadgimnazjalnych. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało się 42 uczniów.
Wśród gimnazjalistów zwyciężyli: I miejsce Adrianna Chojnowska i II miejsce Martyna Kamieniorz z Gimnazjum nr 10, a III miejsce  Michał Dajczak z Gimnazjum nr 13. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli I miejsce Magdalena Archacka ZS nr 10, II miejsce Dawid Węgrzyński IV LO, III miejsce Oliwia Moskalik IV LO. Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy na konkurs w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MATURA PRÓBNA Z OPERONEM

W dniach 26-29 listopada 2013 r. odbędzie się Matura Próbna z OPERONEM wg następującego harmonogramu:

26 listopada o godz. 9.00 - matura z języka polskiego w zakresie podstawowym

27 listopada o godz. 9.00 - matura z matematyki w zakresie podstawowym

28 listopada o godz. 9.00 - matura z obowiązkowego języka obcego w zakresie podstawowym

28 listopada o godz. 11.30 - matura z obowiązkowego języka obcego w zakresie rozszerzonym

29 listopada o godz. 9.00 - matura z I przedmiotu dodatkowego

29 listopada o godz. 12.15 - matura z II przedmiotu dodatkowego

MARATON MATEMATYCZNY

W sobotę 23 listopada 2013 r. w godzinach 9-17 będzie miał miejsce kolejny Maraton Matematyczny. Ta cykliczna impreza organizowana przez nauczycieli matematyki naszego LO cieszy się zawsze dużą popularnością szczególnie wśród maturzystów. Również tym razem liczymy na dużą frekwencję i zapraszamy serdecznie.

Jednocześnie przypominamy, że 27 listopada 2013 r. odbędzie się matura próbna z matematyki.

 

Rajd za jeden bilet

    Szkolne Koło Turystyczne zaprasza na „Rajd za jeden bilet”

 REPTY – SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGAData: 23. 11. 2014 (sobota)

Zbiórka: godz. 8.20 Dworzec Autobusowy Zabrze – obok sklepików

Powrót: ok. 15. 00 – 16.00

Trasa: Przejazd autobusem linii 83, przejście niebieskim szlakiem turystycznym do Rept, zwiedzanie  Sztolni Czarnego Pstrąga, spacer po Parku Repeckim, powrót tą samą drogą

Cena: 23

Zapisy: do środy p. M. Chrubasik

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Wewnątrz sztolni panuje temperatura 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni.

Więcej na:     http://www.kopalniasrebra.pl/sztolnia/sztolnia.php

 

SPOTKANIE Z TRANSPLATOLOGIĄ

W czwartek 21 listopada 2013 r. o 10.30 w auli II LO będzie miało miejsce spotkanie dotyczące idei dawstwa tkanek i narządów realizowane przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej". W spotkaniu z młodzieżą naszego LO wezmą udział następujący specjaliści:

- dr Adam Mały - specjalista chirurgii ogólnej, koordynator transplantologiczny Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Katowicach

- ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, Dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie, kierownik Katedry Bioetyki i Etyki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Teologicznego w Opolu

- Jan Malinowski - osoba po przeszczepie serca

- Jolanta Wszołek - prezes Banku Tkanek FRK Homograft Sp. z o.o. w Zabrzu

 

KONKURS WIEDZY O ZABRZU

W środę 20 listopada 2013 r. o godzinie 12.00 w auli II LO odbędzie się finał Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Jest to już druga edycja tego konkursu organizowanego przez naszych nauczycieli. Finał uświetni:

- wykład w technice 3D pana Dariusza Walerjańskiego pt. "W krainie zabrzańskiej industrii"

- wystawa prac malarskich pana Józefa Jonika pt. "Najstarsze szkoły i kina w Zabrzu i okolicy"

 

TUNEZJA. U BRAM MAGHREBU

19 listopada 2013 r. o godz. 9.00 odbędzie się prezentacja na temat kultury i cywilizacji Tunezji pt. "Tunezja. U bram Maghrebu", którą poprowadzi absolwent naszej szkoły pan Adam Barabasz. Serdecznie zapraszamy!!!

 

AKCJA HONOROWEGO KRWIODASTWA

    Jedną z tradycji II LO w Zabrzu są organizowane co rok akcje Honorowego Dawstwa Krwi. Od wielu lat przy Szkolnym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża działa także Młodzieżowy Klub HDK. Młodzież z klas maturalnych ma szanse zdać egzamin z dojrzałości i wrażliwości, oddając dar najcenniejszy - dar krwi. Także w tym roku we współpracy z ZR PCK w Zabrzu oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowaliśmy akcję. Zaprosiliśmy wszystkich maturzystów, aby w auli naszej szkoły oddali dar serca. Nawet jeśli niektórzy nie mogli oddać krwi, mieli okazję zobaczyć, jak taka akcja wygląda, mogli zadać pytania lekarce i paniom z RCKiK oraz wieloletniemu Honorowemu Krwiodawcy. Bezpośrednio do oddania krwi zgłosiło się 26 osób, krew oddało 9 osób, które pozytywnie przeszły wszystkie wymagania stawiane przed honorowym krwiodawcą.

      Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy, a Młodym Honorowym Dawcom Krwi serdecznie gratulujemy odwagi, wrażliwości i wspaniałej postawy! W imieniu Rejonowego Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Zabrzu - prezes ZR PCK Janusz Langner oraz opiekun Szkolnego Koła PCK Halina Binkowska

 

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych zapraszamy na Kiermasz Taniej Książki, który odbędzie się jutro, tj. 25 października na holu obok sekretariatu.

 

OUR COMENIUS MEETING WAS GREAT!

    Wszystkim RODZICOM, UCZNIOM i całym rodzinom zaangażowanym w wizytę przedstawicieli siedmiu szkół europejskich w II LO w ramach projektu Comenius LIVE składamy serdeczne podziękowania. Wasza gościnność, życzliwość i otwarte serca sprawiły, że goście byli zachwyceni tak wspaniałym przyjęciem. Sprawiliście, że na pewno długo i ciepło będą wspominać Zabrze i Polskę. Bez Was to wydarzenie nie byłoby możliwe.

W imieniu szkoły, koordynator projektu  Comenius LIVE - Beata Dziembała

 

Narodowy program rozwoju sportu polski sport 2024

    Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Narodowy program rozwoju sportu Polski Sport 2024. To ambitny, powszechny i długofalowy projekt, mający na celu odnowę polskiego sportu. Umożliwia on uczniom uczestnictwo w tym samym rzeczywistym czasie w ogólnopolskich e-spartakiadach, czyli zawodach on-line. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.polskisport2024.pl

 

KONSULTACJE

    22 października 2013 r. w godzinach 17.00-18.30 będą miały miejsce konsultacje z rodzicami. Nauczyciele będą do dyspozycji rodziców we wcześniej wymienionych godzinach w swoich salach oraz w pokoju nauczycielskim.

 

II Międzyszkolny konkurs wiedzy o zabrzu

Informacje dla osób zainteresowanych udziałem w Konkursie Wiedzy o Zabrzu znajdują się w zakładce Biblioteka

 

BUONGIORNO ITALIA!

Wszystkich uczniów zainteresowanych tygodniowym wyjazdem do Włoch w ramach wymiany ze szkołą w Busto Arsizio prosimy o zgłaszanie się do wychowawców. Szczegółowych informacji udziela pani Beata Dziembała.

 

FOTOGRAF

    21 października 2013 r. od godziny 8 w szkole będzie fotograf, który będzie wykonywał zdjęcia klasowe.

 

DZIEŃ PERSPEKTYW

    W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 15 października w naszym Liceum odbędzie się „Dzień Perspektyw”. Nasi maturzyści będą mieli okazję zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz kryteriami przyjęć na uczelnie wyższe oraz spotkania się z przedstawicielami poszczególnych uczelni z województwa śląskiego. Nasze zaproszenie przyjęli:

- Politechnika Śląska

- Uniwersytet Śląski

- Uniwersytet Ekonomiczny

- Akademia Wychowania Fizycznego

- Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

- Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego

- Wyższa Szkoła Techniczna

- Wyższa Szkoła Bankowa

Spotkanie odbędzie się w auli ZSO nr 5 w godzinach 11.30 – 13.30. Na spotkanie serdecznie zapraszamy również rodziców

 

GOŚCIE, GOŚCIE!!!

    W dniach 16-20 października 2013 r. będzie miała miejsce wizyta w naszej szkole szkół partnerskich w ramach projektu Comenius pod nazwą „LIVE – Living Europe”. Weźmie w niej udział 35 uczniów oraz 12 nauczycieli. Prócz pracy nad zagadnieniami projektowymi podczas pięciu sesji warsztatowych, przewidujemy także spotkanie z władzami miasta oraz wycieczkę z panem Dariuszem Walerjańskim po najciekawszych zakątkach Zabrza. Goście zwiedzą również kopalnię Guido i wezmą udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez mgr Marię Teresę Gorczycę. Nie odbędzie się bez degustacji regionalnych potraw.

    W sobotę nasi zagraniczni partnerzy będą mieli okazję podziwiać zabytki Krakowa, a także pozwolić sobie na chwilę zadumy zwiedzając szczególne miejsce pamięci o ofiarach zbrodni wojennych – obóz w  Oświęcimiu.

    II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu przystąpiło do wielostronnego programu partnerskiego szkół w ramach programu Comenius finansowanego przez Unię Europejską. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołami w Holandii (Haaksbergen), Belgii (Enghien), Francji (Bruz), Hiszpanii (Torrelavega), Niemczech (Ahaus), na Węgrzech (Budapeszt) oraz we Włoszech (Busto Arsizio). W wyniku wizyty przygotowawczej w Ahaus nakreślone zostały cele i spodziewane efekty współpracy w projekcie, który został  zatytułowany „LIVE - Living Europe”.

    Głównym koordynatorem projektu jest przedstawiciel szkoły holenderskiej, pan Bert Booltink. Koordynatorem w ramach naszej szkoły jest pani mgr Beata Dziembała.

    W ramach współpracy przewidziano wizyty w sześciu szkołach. Nasi uczniowie uczestniczyli już w spotkaniach w Belgii, Hiszpanii i na Węgrzech. Przed nimi jeszcze wyjazdy do Niemiec i  Francji.

 

MÓWIMY TUWIMY

    Dnia 10 października 2013 r. uczniowie naszej szkoły wezmą udział w eliminacjach konkursu recytatorskiego "Mówimy Tuwimy" organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, „POCH” Sp. z o.o. w Zabrzu i Kino „Roma”. Trzymamy kciuki za Karolinę Szerlowską, Żanetę Mikę, Sonię Żebrak, Agatę Turek, Antoninę Szostak, Julię Lesiuk i Karolinę Krysiak.

 

DNI KULTURY JAPOŃSKIEJ

    W Zabrzu w dniach 9-12 października 2013 r. będą się odbywć Dni Kultury Japońskiej połączone z symbolicznym sadzeniem japońskiej wiśni. Młodzież oraz Grono Pedagogiczne II Liceum Ogólnokształcącego aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z tym świętem.

     I tak w środę 9 października klasy maturalne wezmą udział w pokazie filmów japońskich (w wersji japońskiej i angielskiej) w zabrzańskim Multikinie.

     Z kolei w czwartek w auli Wyższej Szkoły Technicznej w Zabrzu odbędą się wykłady o współczesnej Japonii oraz pokaz kaligrafii japońskiej. W tym samym miejscu pani Maria Głowacka i uczniowie naszej szkoły (Damian Bojanek i Monika Piwowarska) pokażą prezentację z ich wizyty w Tokio, gdzie w sierpniu brali udział w Toshiba Youth Conference i obozie zrównoważonego rozwoju. Nasza nauczycielka oraz uczniowie udali się tam na zaproszenie Fundacji Toshiba. W zeszłym roku brali udział w podobnym wydarzeniu w Tajlandii i wrażeniami z tych wyjazdów podzielą się w czwartek ze słuchaczami w Wyższej Szkole Technicznej.

     Natomiast w piątek uczniowie klasy biologiczno-chemicznej razem z panią dyrektor wezmą udział w uroczystości sadzenia drzewek kwitnącej wiśni japońskiej w Parku Hutniczym.  

    Honorowym gościem Dni Kultury Japońskiej będzie była ambasador Polski w Japonii pani Jadwiga Rodowicz absolwentka naszej szkoły.

 

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

30 września 2013 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nową
przewodniczącą szkoły została Martyna Borecka z kl. 2 cd. Gratulujemy!
Więcej w zakładce Samorząd Szkolny

NEWSLETTER MATURZYSTY 2014

Perspektywy (organizator Salonu Maturzystów) przygotowały obecnie - specjalnie dla uczniów najstarszych klas - "Newsletter Maturzysty 2014". Będzie on wysyłany w rytmie cotygodniowym, w każdą środę.
Zachęcamy do
zapoznania się z tą publikacją, która ma dostarczać maturzystom informacje związane z maturą i studiami. Wspólnie z ekspertami OKE Perspektywy będą podpowiadać uczniom, czego spodziewać się na maturze i jak się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze wyniki oraz jak radzić sobie z przedegzaminacyjnym stresem. Newsletter ma być także źródłem informacji o uczelniach i kierunkach studiów.
Subskrypcja jest bezpłatna i dostępna na
www.perspektywy.pl/newsletter

 

MAtura 2015

Na stronie CKE zostały opublikowane informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015. Zapraszamy do zapoznania się nimi tutaj<<<

 

RAJD TURYSTYCZNY

Szkolne Koło Turystyczne 5. 10. 2013 zaprasza na Magurkę Wilkowicką.
Więcej szczegółów w ulotce<<<.

Kandydaci na przewodniczącego szkoły

Wszystkim uczniom przedstawiamy sylwetki kandydatów na przewodniczącego szkoły. Po kliknięciu w nazwisko pojawi się dokument zawierający odpowiedzi kandydatów na kilka pytań.

 

1. Martyna Borecka - klasa 2cd

2. Kinga Napierała - klasa 2a

3. Katarzyna Piksa - klasa 2b

 

DEKLARACJE MATURALNE

W środę na 6 lekcji w auli II LO odbędzie się spotkanie z maturzystami w sprawie Matury 2014 i wypełniania deklaracji maturalnych. Obecność obowiązkowa. Natomiast wypełnianie deklaracji maturalnych odbędzie się w piątek 27 września wg następującego harmonogramu:

 

3b - 1 lekcja

3c - 2 lekcja

3d - 4 lekcja

3e - 4 lekcja

 

SPOTKANIA Z RODZICAMI

W czwartek 12 września o godzinie 17 odbędzie się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Rodziców klas I zapraszamy serdecznie o 16.30 do auli II LO, w której odbędzie się spotkanie rodziców z Dyrekcją szkoły oraz wychowawcami klas. Bardzo prosimy o liczny udział w tych spotkaniach i jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Drodzy uczniowie w środę, tj. 11 września, samorząd szkolny i biblioteka szkolna organizują kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby sprzedać swoje podręczniki i tych, którzy chcieliby je zakupić. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u opiekuna Samorządu p. Marioli Chrubasik oraz w bibliotece szkolnej.

 

 

Kiermasz odbędzie się na holu szkolnym na I piętrze w czasie przerw między lekcjami.

COMENIUS

W zakładce Comenius zamieściliśmy relację z ostatniej wizyty studyjnej w ramach projektu Comenius L!VE – Living Europe”., która miała miejsce w Budapeszcie w kwietniu tego roku. Zapraszamy do zapoznania ze szczegółowym opisem tego wyjazdu. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie uczniów zapraszamy do współpracy i zgłaszania się do koordynatora projektu p. Beaty Dziembały.

Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się w poniedziałek 2 września według następującego harmonogramu:

9.00 - klasy I w auli II LO (I piętro)

10.00 - klasy II i III spotkanie z wychowawcami w klasach

Wszystkich nauczycieli i uczniów serdecznie zapraszamy!!!

 Jednocześnie przypominamy nauczycielom o konferencji plenarnej rozpoczynającej rok szkolny, która odbędzie się w piątek, tj. 30 sierpnia o godz. 9.00

 

UWAGA RODZICE!!!

Kto i jak może się starać o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych? Informacje na ten temat zostały umieszczone w >>>załączniku

 

Plan lekcji

W zakładce Plan lekcji zamieszczony został plan lekcji dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły na zbliżający się rok szkolny.

 

MATURA

 W zakładce Matura zamieszczone zostały informatory dla przyszłorocznych maturzystów, lista obowiązujących w naszej szkole tematów maturalnych z języka polskiego oraz harmonogram matur w 2014 r. Przypominamy, że wstępne deklarację maturzyści będę wypełniać w terminie do 30 września 2013 r.